Bombonierki(19)
Czekolady(23)
Cukierki(86)
Batony(17)
Słodkości okolicznościowe(3)
Ciastka(26)
Kawy(29)
Chałwa(15)
Żelki(5)
Kakao
Herbata(6)
Kremy Czekoladowe(3)
Czekolada do picia
Bakalie,Orzechy,Draże(3)
Lizaki(2)
Jak się pozbyć plam ze słodyczy
Czekoladzie niezwykle trudno się oprzeć. Któż nie jest amatorem czekolady? Tkwi w niej jakaś magia. Ów słodki przysmak zasłużył sobie na miano afrodyzjaku, powoduje odprężenie i pozytywne uczucia: od subtelnej szczęśliwości po euforię.
Czekolada
ma również działanie przeciwdepresyjne i wpływa na ogólne wzmocnienie organizmu oraz poprawę humoru.Dzisiejsza czekolada może mieć wiele kolorów i smaków. Zwykle kojarzy się z dzieciństwem, poczuciem bezpieczeństwa, czymś wyjątkowo przyjemnym i troszkę zakazanym... Niesłabnąca moda na czekoladę przejawia się w kolorystyce strojów, makijażu, urządzaniu wnętrz - no i przede wszystkim w kuchni. Ze zwykłego smakołyku, czekolada staje się niezbędnym elementem zdrowej diety i stylu życia.
Czekolada to wyrób cukierniczy sporządzany z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego (masło kakaowe) lub tłuszczu cukierniczego, środka słodzącego i innych dodatków. Wytwarzana najczęściej w postaci tabliczek czekolady. W niektórych krajach, głównie w Meksyku, powszechniejsza jest czekolada w postaci napoju na wodzie, mleku lub innym płynie.
Czekolada ma wysoką wartość energetyczną - 100 gramów tego wyrobu to 2100-2500 kJ (500-600 kcal).
Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje czekolad:
-
czekolada gorzka - składa się z masła kakaowego, proszku kakaowego i cukru, czasem z niewielką domieszką wanilii. Zawiera przynajmniej 70% produktów z miazgi kakaowej
-
czekolada mleczna - w jej skład wchodzi również mleko lub proszek mleczny i wanilia, a zawartość kakao nie przekracza 50%
-
czekolada biała - bez zawartości proszku kakaowego. W najlepszych czekoladach tego rodzaju jest tylko do 33% masła kakaowego. Niektórzy smakosze uważają, że ten rodzaj czekolady to nie czekolada ze względu na niską zawartość masła kakaowego.
W produktach czekoladopodobnych zawartość kakao nie przekracza 7% całkowitej masy.
Czekolada zawiera wiele składników, z których część może uzależniać, w tym:
-
Cukier - tabliczki czekolady (w przeciwieństwie do kakao) mogą zawierać duże ilości cukru
-
Kofeina - ten sam stymulant, który zawarty jest w kawie, występujący jednak w czekoladzie w niewielkich ilościach (5-10mg w tabliczce); należałoby zjeść 12 tabliczek czekolady, aby spożyć jej tyle, ile zawiera szklanka kawy
-
Teobromina - główna substancja uzależniająca charakterystyczna dla czekolady. Gorzka czekolada zawiera jej ok. 1%, mleczna od 0,1% do 0,5%.
-
Fenyloetyloamina - pochodna amfetaminy
Czekolada może jednak być dla niektórych trucizną, między innymi dla wielu zwierząt. Konie, psy, koty i papugi nie potrafią rozkładać zawartego w niej teobrominy.
Pierwszą bombonierkę wyprodukowała firma Cadbury w 1866 roku. W 1824 John Cadbury rozpoczął sprzedaż herbaty, kawy i czekolady w swojej kawiarni w Birmingham. Po pierwszej wojnie światowej synowie Johna założyli w Bournville pierwszą fabrykę słodyczy. W 1999 r. Cadbury otrzymało prawa do marki E.Wedel, w wyniku czego powstała nowa firma: Cadbury Wedel.